«Робота шкільної бібліотеки по формуванню національної свідомості та патріотичних почуттів».
У своїй роботі шкільна бібліотека Попівської ЗОШ І – ІІ ступенів керується законами України про освіту, бібліотеки і бібліотечну справу, нормативними документами МОН України, наказами відділу освіти Маньківської райдержадміністрації, Положенням про бібліотеку загальноосвітнього навчального закладу , Інструкцією про комплектування та облік підручників і навчальних посібників у бібліотечних фондах навчальних закладів.
Основним завданням шкільної бібліотеки є реалізація державної політики в галузі освіти, розвитку навчального процесу, забезпечення базового рівня освіти з усіх загальноосвітніх предметів, виховання в учнів глибокої громадянської відповідальності, поваги до Конституції України, законодавства України, державної символіки, високих духовних якостей, родинних і патріотичних почуттів, засвоєння кращих надбань національної та світової літератури, виховання в учнів самосвідомості та шанобливого ставлення до книги.
У бібліотеці розміщені стенди: «Символи України», «Бібліотека - інформаційний центр», «Книга - ключ до знань». Плани роботи бібліотеки , організацію та проведення масових заходів погоджуємо з радою, в яку входять представники від педагогічного колективу та учнів. Двічі на місяць редколегія випускає стінгазету «Всезнайко».
У наявності є: Паспорт бібліотеки, Сумарна книга, Інвентарна книга художньої літератури, Абетковий каталог х/л, Інвентарна книга підручників, каталог підручників, «Книга обліку загублених та взамін відшкодованих видань», «Книга обліку подарованих видань», тематичні папки, папка інструктивно – нормативних документів, підтвердження про одержану літературу, акти про списану та подаровану літературу. Ведеться щоденник бібліотеки.
У концепції середньої загальноосвітньої школи записано: «У сучасних умовах школа об’єктивно виступає провідним фактором залучення молоді до національної культури і традицій. Тут закладаються умови національної самосвідомості та духовності, прищеплюється любов до рідної мови, повага до свого народу, його історії, культури.»
Кожний народ має свої, лише йому притаманні риси національної свідомості. Ці риси проявляються у формуванні національної культури , патріотичних почуттів та традиціях народу . У наш час зневіра в колишні ідеали негативно відбилася на громадській свідомості, духовному житті нашого народу. Тому проблема національної свідомості та формування патріотичних почуттів є основною у вихованні підростаючого покоління.
Дуже часто можна почути заклики про розвиток національної свідомості людини та виховання справжнього громадянина. А поштовхом і основою для цього є, в першу чергу, виховання духовної особистості. Школі потрібно змалку турбуватися про духовний світ дитини. Саме тоді країна буде бачити молодь як майбутнє нашої нації, людей з найвищими ідеалами. Адже від її ставлення до надбань культури залежить духовне оновлення нашого суспільства, її ціннісні орієнтації і майбутнє. Однак для пробудження і подальшого розвитку національної свідомості і патріотичних почуттів потрібно створити відповідні умови. І це дуже важливо, оскільки ці почуття являють собою духовність людини та визначають спрямованість розумових, емоційно – чуттєвих, вольових якостей та здатність до самоусвідомлення себе як особистості. Наше суспільство переживає важкі часи, тому духовний розвиток молоді дуже важливий у наш час. Проблема розвитку духовності, національної свідомості і формування патріотичних почуттів - одна з головних проблем нашої держави.
У сучасної дитини немає поваги до минулого та надбань наших предків, у неї головне - розваги, а не читання книги чи перегляд вистави у театрі. Сучасні учні не живуть за моральними законами, не прагнуть досягти високих цілей. І тому виховання людини, яка б протистояла духовній деградації, моральній виснаженості має на себе взяти шкільна бібліотека. Адже вона - це осередок, який зможе вплинути на духовність учня.
Книга – це необхідна передумова для формування нового громадянина. Завдання бібліотеки полягає в тому, щоб виховати у підростаючого покоління любов до книги, підготувати до активної участі у житті держави.
Бібліотека Попівської загальноосвітньої школи І – ІІ ступенів всіма формами роботи сприяє популяризації книг у процесі національної свідомості та патріотичних почуттів підростаючого покоління використовуючи вчення про етнопедагогіку.
Етнопедагогіка досліджує педагогічний досвід народу, з’ясовує можливості і ефективні шляхи реалізації його прогресивних ідей у сучасній науково-педагогічній практиці, виявляє способи встановлення контактів і взаємодії народної педагогіки з педагогічною наукою, аналізує педагогічне значення тих чи інших явищ народного життя і встановлює їх відповідність чи не відповідність сучасним завданням українського виховання.
Отже, етнопедагогіка як наука про народну педагогіку має вирішувати такі завдання:
• всебічно вивчати досвід українського народу в царині виховання;
• актуалізувати надбання народу у сфері виховання з урахуванням особливостей соціального розвитку суспільства;
• визначати шляхи та засоби ефективного використання досягнень української народної педагогіки в системі національного виховання;
• визначати відповідність ідей народної педагогіки сучасним завданням виховання всебічно розвиненої особистості.
Таким чином, народна педагогіка — це невичерпне джерело мудрості певного етнічного соціуму у справі виховання молодого покоління.
Основою етнопедагогіки є національне виховання, бо воно "сповідує, — як наголошує В.Н. Ликов, — одну і ту ж мету — виховати національно свідому особистість, громадянина, який би цінував національні і загальнолюдські святині, глибоко пізнавав би їх та поважав".
У нинішніх умовах, коли, з одного боку, мав би утверджуватися процес демократизації українського суспільства, відродження національних засад виховання молодого покоління, але з іншого — на людину активно впливає засилля чужої масової культури низького ґатунку. Кардинальним є питання відродження, актуалізації ідеї народності виховання.
Здобутки української етнопедагогіки великі і незаперечні. Нині український народ будує власну незалежну, самостійну, демократичну, правову державу. У відповідності до нових історичних завдань школа покликана формувати нове покоління своїх громадян.
Етнопедагогіка має формувати в підростаючого покоління власну національну ідеологію, яка нині виконує історичну функцію ідеології відродження, побудови держави на засадах народної правди, совісті, справедливості, гідності, гуманізму, шляхетності. Скарби народної виховної мудрості минулих епох сьогодні повинні служити завданням розбудови української державності.
Українська етнопедагогіка репрезентується такими компонентами, як родинознавство (фамілологія), дитинознавство, батьківське виховання, материнська школа, народна дидактика, педагогічна династія, козацька педагогіка, педагогіка добросусідства і т.д. Великим набутком етнопедагогіки є те, що вона завжди непохитно й вірно служить народу, нації.
Засвоєння дітьми й молоддю національних традицій, фундаментальної системи знань з рідної мови, фольклору та етнографії запобігає історичній непам'яті, бездуховності, моральному збоченню, прилучає через рідну культуру до світової загальнолюдської культури.
Однією із форм зв’язку шкільної бібліотеки з сім’єю є організація допомоги батьків проводити позакласну навчально – виховну роботу з учнями. Батьківська участь у бібліотечних заходах надає різноманітності, підвищує змістовність та дитячу зацікавленність. Спільним завданням школи, батьків та дітей є відродження уже забутих обрядів, звичаїв українського народу, дізнання про побут та використання старовинних знарядь праці . В цьому нам допомагає шкільний куточок народознавства, в якому є в наявності глиняні глечики, миски; дерев’яні ложки; прялка; домоткані доріжки; старовинні вишиті сорочки, рушники; ікона та ін..
Куточок народознавства.
Окрасою школи є «Музей української вишивки», над створенням якого працювали усі спільно. Учні обходили все село, від хати до хати , в пошуках старовинних вишивок, а вчителі, бібліотекар і батьки виготовляли рамочки, розміщували вишивки під скло та розташовували експонати на стіні.
Використовуючи методи етнопедагогіки, організували та провели в бібліотеці такі виховні заходи:
* Тематичні години «З родини йде в життя дитина», «Життя та побут українського народу», «Українська пісня – душа народу», « Гортаємо сторінки історії українського народу»;
* Свята « Родина, родина - від батька й до сина», «Мати – символ добра на землі», «Народ скаже, як зав’яже», «Ой, рушник – рушничок…», «Українські вечорниці», « Духовні символи України»; «Батьківська криниця», «Рідну землю, де живем, Україною зовем», «Моя держава - Україна», «Колискова, материнська, ніжна мово»;
* Конкурси «Моя матуся - рукодільниця», « Вишиванки моєї родини», «Таланти моєї родини» , «Відгадаю загадку – посію грядку», «Прислів’я та приказки українського народу».
У бібліотеці працює гурток «У світі казки», на заняттях якого діти інсценізують українські казки та здійснюють їх постановку у школі.
Свято: «Українська пісня – душа народу»
Нещодавно, спільно з батьками організовано і проведено: виставку старовинних речей вжитку та побуту «З бабусиної скрині», свято «Роде наш красний», на якому діти разом із батьками розповідали про свій родовід, про сімейні традиції, родинні обереги, співали українських народних пісень; конкурс малюнків : «Моє родове дерево» показав на скільки глибоко діти знають своє коріння .
Усна народна творчість, або фольклор - складова художньої культури народу, яка тісно пов’язана з різними ділянками побуту, є складовою народної традиційно – побутової культури, а отже, належить і до предметної сфери етнографії. Уснопоетичне художнє слово супроводжувало людину з її першопочатків, з часів виникнення мови. Найбільшою мірою твори фольклору відображають важливі події, характерні аспекти, явища суспільно – політичного і соціального буття, побуту народу. Для фольклору властиві усна форма поширення і передача між людьми способом безпосередньої комунікації.
Фольклор бере початок від певних творчо обдарованих індивідуальностей, імена яких втрачено у минулому. Тільки в деяких випадках народні пісні чи інші писані джерела зберегли прізвища авторів, наприклад, дівчини-козачки Марусі Чурай (ХVІІст.) і козака Климовського (ХVІІІ ст.). Найвиразніше виділяються в українському фольклорі календарні пісні зимового циклу – колядки, щедрівки, весняного - веснянки, гаївки та ін..
Разом із бібліотекарем (учителем муз. мистецтва) Масловатою Н.М. діти із задоволенням розучують та виконують українські народні пісні, веснянки, гаївки, щедрівки та колядки. Вже стало традицією на Різдвяні свята віншувати жителів села, водити Козу. Елементи народознавства використовуємо і на перервах, розучуючи з молодшими школярами народні ігри, заклички, лічилки, хороводи.
Серед усіх геніальних винаходів людства одне з провідних місць займає сім’я, родина. В Україні говорять: «Без сім’ї немає щастя на землі», «З родини йде життя людини». Ще в дохристиянські часи люди вірили, що існують сили, які охороняють родинне вогнище, від котрих залежить спокій та достаток в оселі. Такими охоронцями вважалися духи предків, тому їх обов’язково задобрювали, приносячи пожертву.
Сім’я - святиня людського духу, благородних людських почуттів : любові, вірності, піклування. Це невсипуща хранителька національних звичаїв і традицій, пам’ять предків, плекальниця найвищої цінності людства - дітей, майбутнього народу. Людина є смертною, але рід, родина, народ - безсмертні.
Шкільна бібліотека - це маленька держава, яка не може існувати без ідеї, задуму, що захоплює дітей, вчителів, батьків. Тому гарні ідеї ми завжди впроваджуємо у свою роботу завдяки батькам наших вихованців, які є помічниками, організаторами та фінансовими спонсорами навчального закладу.
Свою практичну роботу в бібліотеці по вихованню громадянина - патріота я починаю, перш за все, з комплектування бібліотечного фонду відповідною літературою. Велику підтримку у цьому питанні також надають батьки, адже завдяки їхньому розумінню проблеми, щороку, у школі проходиться Акція «Подаруй бібліотеці книгу!», а це сприяє поштовхом до читацького інтересу школярів.
Конкурс «Кращий читач шкільної бібліотеки 2015».
Батьки організовують масовий збір коштів, а потім засідає комісія з представників дирекції, педагогічного та батьківського колективу, бібліотекаря і вирішує, які книги потрібно придбати.
В минулому році фонд бібліотеки поповнили цікаві видання з історії України та державотворення, які стають у пригоді при проведенні виховних заходів та організації книжкових виставок: «Моя держава - Україна», « Черкащина – частинка України», «Гетьмани України» та ін.
Книжкова виставка : «Барви рідного слова»
Книжкова виставка: «Моя держава - Україна».
Проблема виховання громадянина – патріота постала перед людством тоді, коли виникла перша держава. І актуальною вона буде до того часу, доки держава існуватиме як соціальний інститут. Сьогодення ставить перед бібліотечними працівниками важливе і невідкладне завдання - виховання свідомого громадянина, патріота рідної землі, який володіє такими якостями як : почуття патріотизму, причетності до історичної долі Вітчизни та народу, політичної зрілості та правової свідомості, усвідомлення себе як повноправного громадянина соціальної спільності, своєї країни.
Великий український педагог В. Сухомлинський сказав: «Сила й ефективність патріотичного виховання визначені тим, наскільки глибоко ідея Батьківщини проникає в особу, наскільки яскраво бачить людина світ і себе очима патріота».
Бібліотека Попівської ЗОШ І – ІІ ст.. значну роботу проводить у напрямку патріотичного виховання школярів. В жовтні 2015 року пройшов місячник шкільної бібліотеки під гаслом «Виховуємо громадянина - патріота».
Його мета - розкриття потенційних можливостей шкільної бібліотеки, підняття її престижу, привернення уваги вчительської, учнівської та батьківської громадськості. до проблем шкільної бібліотеки, популяризації книгочитання в Україні.
Формування громадянина – патріота України з високою національною свідомістю нині набуває особливого значення. Виховання громадян, які здатні побудувати громадянське суспільство, в основу якого були б закладені демократія, толерантність та повага до прав людини - ось головна мета сучасної школи.
Місячник шкільної бібліотеки розпочався загальношкільною лінійкою, на якій бібліотекар Н.М. Масловата оголосила план проведення, цього ж дня учні ознайомилися з книжковою виставкою: «Моя держава - Україна». Учнівське самоврядування «Україночка» організувало Операцію «Живи, Книго!». Діти подарували нове життя сімнадцятьом книгам.
Операція «Живи, Книго!»
Протягом місяця значна увага приділялася вихованню в учнів почуття патріотизму, любові до державної символіки, до звичаїв, традицій, культурних цінностей українського народу, видатних особистостей України. З цією метою проведено свято «Прийми нас, мати, під свій покров», присвячене Дню українського козацтва . Вихованці розповіли про історію виникнення та існування козацтва, звичаї та традиції козаків, ознайомили присутніх з особливостями свята Покрови Пресвятої Богородиці, читали вірші про неньку – Україну, а юні таланти – порадували глядачів чарівними козацькими та українськими народними піснями.
Свято «Прийми нас, мати, під свій покров»
Виховну годину «Мій рідний край – Черкащина єдина» підготували учні середньої та молодшої ланки. Присутні побачили , як діти нашої школи щиро люблять своє рідне село, адже воно - частинка Черкаського краю. Учні ознайомилися із краєзнавчими матеріалами про створення Черкаської області, провели вікторину « Стежинами рідного краю», заочно познайомилися з визначними пам’ятками історії та архітектури Черкащини, її видатними людьми. Журі оголосило переможців конкурсу малюнків на тему: «Я так люблю Україну свою!».
Конкурс малюнків: «Я так люблю Україну свою»
Також проводилися загальношкільна лінійка «Революція на граніті. Перший майдан», літературне свято «Нехай Україна у щасті буя, у тім нагорода і втіха моя» приурочене 175- й річниці від дня народження нашого земляка М.П. Старицького. Діти розповіли про життєвий та творчий шлях митця, читали його зворушливі вірші . А бібліотекар Масловата Н.М. ознайомила з книжковою виставкою «Багатогранність таланту М.П. Старицького».
Свято: «Нехай Україна у щасті буя, у тім нагорода і втіха моя …»
По завершенню місячника шкільної бібліотеки активні учасники нагороджені грамотами, а переможці - призами. Батьки учнів стали спонсорами для своїх дітей у придбанні подарунків, а також активно відвідували виховні заходи.
Переможці бібліотечних конкурсів та вікторин.
Щасливі ми, що народилися на чудовій, багатій, мальовничій землі - на нашій славній Україні. Тут жили наші діди та прадіди, тут живуть наші батьки, тут коріння роду українського. Ми, українці, маємо пишатися тим, що наша Україна ніколи не поневолювала інші народи, не вела загарбницьких воєн, а лише захищала себе від ласих на чуже добро близьких і далеких сусідів .Кожна людина найбільше любить той край, де народилася і живе. Кожен пишається своєю рідною землею, завжди хоче сказати про неї найкраще. Ми маємо свою давню величну історію і повинні її знати, берегти і цінувати.
Значне місце у формуванні у школярів національної свідомості та патріотичних почуттів займають бібліографічні огляди, бесіди, які проводить бібліотекар. Так у 2015 – 2016 навчальному році були проведені бібліографічні огляди «Історія України на сторінках художніх творів», «За Україну, за її волю», «Гетьмани України», бесіди «Державні символи України», «Мова рідна, живи в ріднім домі», «Голодомор - день пам’яті і скорботи», «Моя земля – це незалежна Україна».
Бібліотечний огляд « Гетьмани України»
Діти і молодь - це майбутнє України, тому своїми знаннями, працею, здобутками і досягненнями мають підносити велич рідної держави, бути гідними своїх пращурів, любити рідну землю так, як заповідав Тарас. Їхній обов’язок берегти волю і незалежність України, поважати свій народ і його мелодійну мову, шанувати себе і свою гідність.
Свято: «Незламний дух Кобзаря»
Ми ніколи і подумати не могли, що за рідну неньку – Україну знову потрібно боротися, проливаючи кров та втрачаючи найрідніших нам людей…
Патріотизм - звичайний стан повсякденного життя людини, який виявляється не лише в надзвичайних ситуаціях. Українці - це справжні патріоти своєї країни і в цьому ми переконалися, коли страшні події на Сході України сколихнули увесь світ. На захист рідної землі стали наші відважні юнаки та чоловіки.
Нещодавно прибули на ротацію учасники АТО, колишні випускники Попівської ЗОШ І – ІІ ступенів, з якими відбулася зустріч школярів, організована оргкомітетом шкільної бібліотеки. Змістовною та цікавою була розповідь воїнів про події на Сході України, перші враження від побаченого, ставлення місцевого населення до солдатів.
Виховна година: «Бути патріотом – це значить любити свою рідну землю».
Такі зустрічі мають дуже великий емоційний вплив на дітей: виховують почуття патріотизму, любові до України, до нашої державної символіки , до захисників Вітчизни, які закликають дітей цінувати кожну мить свого життя, бути товариськими, старанно здобувати знання, які знадобляться в будь – яку мить, любити та берегти свою рідну землю, шанувати батьків, українську мову , з повагою ставитись до людей різних національностей.
Щоб досягти взаєморозуміння та злагоди в суспільстві, потрібно поводити себе так, як хотів би, щоб поводились з тобою. Бути гуманним, доброзичливим, толерантним, поважати думки та інтереси інших, ніколи не ображати і не принижувати , цінувати людську мораль, яка сповідує в собі - добро, милосердя, мир, злагоду.
У шкільній бібліотеці нашого навчального закладу бібліотекарем Масловатою Н.М., учителем української мови і літератури Богурською С.С. та учнівським самоврядуванням «Україночка» ведеться літопис «Наші захисники», який присвячений подіям на Сході України та безпосередній участі у них наших односельчан. Також готуємо матеріали на районний конкурс «Герої не вмирають» та проект «Книга слави ».
Урок мужності «Герої не вмирають!»
Завдяки спільній роботі шкільної бібліотеки , педагогічного та батьківського колективів, учні, виховуючись у дусі патріотизму, стали добрішими, гуманними, милосердними, навчилися співпереживати за чужий біль, у скрутну хвилину здатні підтримати. Ми неодноразово проводили Акції на підтримку наших воїнів: плели маскувальні сітки, через волонтерів передавали випічку , солодощі, теплий одяг, листи з добрими побажаннями, вірші на патріотичну тему, плакати.
Спільна Акція «Україна проти війни».
Спільна Акція «Допоможемо воїнам АТО».
Не шкодуючи власного вільного часу, школярі із великим натхненням і патріотизмом беруть участь у таких заходах, розуміючи, що мізерну частинку роблять для збереження миру на нашій рідній землі, але в масштабах країни - це значний внесок для здобуття перемоги.
Акція « Підтримаємо Захисників Вітчизни! ».
Виготовлення оберегів (ляльок - мотанок) для солдатів АТО.
Конкурс читців – декламаторів «З Україною в серці!»
Ми зобов’язані поважати і любити ближнього, бо живемо на одній планеті. Ми повинні допомагати один одному, не чинити зла, робити людям добро. Треба жити в злагоді і мирі в родині, державі, світі.
Ми маємо бути свідомими того, що лише в єдності дій і соборності душ досягнемо величної мети - побудови економічно та духовно багатої, вільної, демократичної України, якою пишатимуться наші нащадки.